سواپ (swap) یا تعویض توکن چیست؟ | آشنایی با چگونگی تبدیل توکن ها یا سوآپ

۲۰ خرداد ۱۴۰۱
سواپ یا تعویض توکن چیست؟

صنعت ارزهای دیجیتال به سمت اقدامات خلاقانه برای انجام فرایندهای ساده و یکپارچه برای مدیریت، ذخیره‌سازی، خرید و بهره‌برداری از دارایی‌های دیجیتال، گرایش دارد. این موضوع به طور مستقیم تجربه کاربران را بهبود بخشیده و برخی از پیچیدگی‌هایی که زمانی در این بخش نوظهور وجود داشت را حذف کرده است. سواپ یکی از این پیشرفت‌های مبتکرانه و خلاقانه مبادله توکن است که برای کاهش هزینه و زمان موردنیاز برای مبادله یک دارایی دیجیتال با دیگر دارایی دیجیتال طراحی‌شده‌‌است. به همان اندازه که به نظر می‌رسد این نوآوری تأثیرگذار باشد، اما بسیاری اهمیت چنین قابلیت‌هایی را درک نمی‌کنند. در این راهنما، ما در مورد عملکرد مبادله توکن‌ها و نحوه قرارگرفتن آنها در صنعت و به‌طورکلی در مورد سواپ برای مبتدیان، بحث خواهیم کرد.

سواپ (swap) یا تعویض توکن چیست؟

سواپ چیست؟

مبادله توکن یا سواپ (swap) دارای دو تعریف متمایز در حوزه دیجیتال است. اولین مورد به فرایند مبادله فوری یک ارز دیجیتال با ارز دیگر بدون نیاز به تبدیل ارز دیجیتال به ارز فیات (ارز رسمی کشورها) اشاره دارد. این تعریف، عملکرد پلتفرم‌های برجسته‌ای مانند Changelly، Shapeshift و Airswap را در بر‌ می‌گیرد.

از سوی دیگر، تعریف دوم که برای مبادله توکن وجود دارد، مهاجرت پلتفرم‌ها یا پروژه‌ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر است و این تعریف از الزامات مبادله توکن است که اغلب با چنین حرکتی همراه است. در این تعریف، یک پروژه به دلیل یا دلایلی تصمیم گرفته است که پایه عملیاتی خود را به بلاک چین دیگری با ایجاد استانداردهای توکن منحصربه‌فرد، تغییر دهد.

بنابراین، توسعه‌دهندگان باید ابزاری را فراهم کنند تا کاربران و سرمایه‌گذاران، توکن بومی پروژه را با توکن دیگری که با شبکه جدید بلاک چین سازگار است، مبادله کنند. فرایندی که ما آن را مبادله توکن یا مهاجرت توکن می‌نامیم.

بهترین پلتفرم های سواپ کدامند؟

بهترین پلتفرم های سواپ

پلتفرم‌های مناسب سواپ چه امکاناتی را ارائه می‌دهند؟

پلتفرم‌های دارای مبادله توکن یک دروازه امن و راحت کریپتو به کریپتو ارائه می‌دهند. شما می‌توانید تمام مبادلاتی را که می‌خواهید، از طریق هر کیف پولی انجام دهید. بسته به امکانات کیف پول خود، ممکن است نیازی نباشد که قبل از استفاده از مبادله فوری، ارزهای خود را به یک سرویس مبادله دیجیتال یا صرافی، منتقل کنید. ارائه دهندگان کیف پول معمولاً از خدمات مبادله دیجیتال استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند از طریق کیف پول شخصی خود، ارزهای خود را به طور ایمن تبدیل کنند.

اساساً، چنین خدمات مبادله ای برای ارزهای دیجیتال، سادگی، سرعت، مقرون به صرفه بودن و امنیت را به وجود می‌آورد. برخی از این پلتفرم‌ها حتی به کاربران اجازه می‌دهند، توکن‌های خود را به‌صورت نقدی یا با کارت‌های اعتباری خریداری کنند.

نمونه‌هایی از راه‌حل‌هایی که خدمات اختصاصی مبادله ارز دیجیتال ارائه می‌کند عبارت‌اند از: Changelly، Shapeshift، ChangeNow و Simpleswap.

مدتی است کیف پول‌ها و صرافی‌ها نیز شروع به ایجاد خدمات مبادله داخلی کرده‌اند. علاوه بر این، رشد ناگهانی DeFi در سال ۲۰۲۰ باعث ظهور راه‌حل‌های مبادله توکن های DeFi شده است. همین روند در حال حاضر در بازار NFT در حال گسترش است. وقتی صحبت از مبادله توکن می‌شود، گزینه ها عملاً نامحدود هستند.

به پلتفرم هایی که ارز را از شبکه ای به شبکه دیگر انتقال میدهند اصطلاحاً بریج (Bradge) گفته میشود. از معروفترین آنها به بایننس بریج میتوان اشاره کرد.

سواپ یا تعویض توکن چگونه کار می‌کند؟

سواپ چیست؟

برای روشن شدن این موضوع، ما بر اولین تعریف مبادله توکن تمرکز خواهیم کرد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، مبادله توکن، به جای رویکرد اغلب کم‌هزینه و زمان‌بر تبدیل یک دارایی دیجیتال به فیات، قبل از خرید ارز موردنظر، نیازمند استفاده از خدمات مبادله یکپارچه ارز دیجیتال به ارز دیجیتال است. در بیشتر موارد، این راه حل دروازه ورود آسان‌تری را برای ارزهای دیجیتال با حجم بازار پایین فراهم می‌کند.

به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید توکن COMP خود را به ZIL تبدیل کنید، متوجه خواهید شد که صرافی‌هایی که جفت معاملاتی COMP/ZIL را ارائه می‌کنند بسیار کم هستند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید ابتدا توکن‌های COMP خود را با ارزهای دیجتالی مانند BTC، ETH و  USDT و یا ارزهای فیات مبادله کنید. پس از آن می‌توانید ارزهای دیجیتال معروف یا فیات را مستقیماً با ZIL مبادله کنید.

حتماً شما هم با این نکته که این فرایند طولانی است و مقرون‌به‌صرفه نیست، موافق خواهید بود. برای انجام این گونه معاملات، باید حداقل بیش از یک بار کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. همچنین، پیش بینی و ارزیابی تأثیر نوسانات قیمت بر سودآوری معاملات، امکان‌پذیر نیست. به یاد داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال اغلب بی‌ثبات است. بنابراین، رویکرد ذکر شده در بالا می‌تواند دستیابی به قیمت موردنظر شما را دشوار کند.

باتوجه‌به این اشکالات، صرافی‌ها، کیف پول‌ها و دیگر پلتفرم‌ها شروع به فعال‌کردن قابلیت‌های مبادله فوری کرده‌اند. با این کار، کاربران می‌توانند مستقیماً یک دارایی دیجیتال را با دیگری مبادله کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مبلغ و جفت ارز معاملاتی را که می‌خواهید مبادله کنید، تعیین کنید تا سرویس مبادله توکن فوراً ارز شما را پردازش و تبدیل کند. با این شکل از تراکنش، فقط یکبار باید هزینه تراکنش را پرداخت می‌کنید. این نکته در سواپ برای مبتدیان، بسیار قابل توجه است.

چه نکاتی در سواپ کردن مهم است؟

یکی از مواردی که در سواپ باید به آن توجه کرد این است که با توجه به رشد سرویس‌های خدمات مبادله، انجام بررسی‌های لازم قبل از انتخاب یکی از آنها اهمیت زیادی دارد. مواردی که باید به آنها توجه کرد عبارت‌اند از: در دسترس بودن مجموعه گسترده‌ای از جفت ارزهای دیجیتال، قدرت امنیتی پلتفرم و سرعت مبادله ارزها. توجه داشته باشید که سرعت بالا احتمال افت را از بین می‌برد. افت (Slippage)  زمانی اتفاق می‌افتد که قبل از نهایی شدن تراکنش، تعداد ارز دیجیتال A که در ازای یک ارز دیجیتال دیگر دریافت می‌کنید، (در نتیجه تغییرات قیمت) به‌شدت کاهش یابد.

برخی از سرویس‌ها با ارائه نرخ‌های ثابت مبادله که از زمان شروع معامله تا نهایی شدن آن حفظ می‌شود، این افت را برطرف می‌کنند. تنها شرط اضافه شده برای چنین پیشنهاداتی این است که کارمزد تراکنش بیشتری بپردازید.

پیشنهاد میشود در صورتی که قصد نگهداری یک توکن را دارید، حتما در هنگام سواپ از شبکه اصلی توکن استفاده کنید؛ مثلا توکن سولانا را روی شبکه خود سولانا هولد کنید، نه اتریوم!

آینده خدمات تعویض توکن چیست؟

آینده سواپ توکن

در حالی که بیت کوین به‌عنوان ارز دیجیتالی برتر برای بسیاری از سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود، این هجوم آنها به بازار آلت کوین است که در نهایت آن‌ها را در معرض فرصت‌های بی‌شماری که در فضای ارزهای دیجیتال وجود دارد، قرار می‌دهد. اینجا جایی است که سرویس‌های مبادله توکن وارد صحنه می‌شوند. آنها تجربه کاربری را دوچندان می‌کنند و مکانیسم‌هایی را برای ورود آن دسته از کاربران که فاقد تخصص فنی لازم هستند، به بازار آلت کوین ایجاد می‌کنند. خدمات سواپ، فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کند.

از آنجایی که صنعت ارزهای دیجیتال به سمت جذب جریان‌های اصلی می‌رود، باید انتظار داشت که خدمات مبادله ارزهای دیجیتال توسعه بیشتری پیدا کنند. با این حال، این انتظار فشار مضاعفی را بر ارائه دهندگان خدمات وارد می‌کند تا گزینه های بهتری را ارائه نمایند. وظیفه آنها افزایش امنیت، افزایش سرعت مبادله و ارائه ویژگی‌های کاربرمحور بیشتر است.

سخن پایانی    

خدمات مبادله توکن نقش مهمی در انقلاب در حال انجام ارزهای دیجیتال، ایفا می‌کند. آن‌ها موانع رایج برای ورود به بازار آلت کوین را از بین می‌برند. در برخی موارد، این راه حل‌ها دروازه آسان‌تری را برای ورود به ارزهای دیجیتال با حجم بازار کم، ارائه می‌دهند. با توجه به رویکرد پایه ساده و سریع این سرویس‌ها در مبادله دارایی‌های دیجیتال، دلایل زیادی وجود دارد که ما را متقاعد می‌کند که مبادله توکن‌ها همچنان در صنعت ارزهای دیجیتال برجسته خواهد بود.

 

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «سواپ (swap) یا تعویض توکن چیست؟ | آشنایی با چگونگی تبدیل توکن ها یا سوآپ» با ما درمیان بگذارید.

منبع:coinmarketcap
6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

‫2 نظر

  • اسپانسر بایننس کلاه برداری هست

  • سلام. سواپ اسلامی چجوریه؟ یه توضیح مختصر میدین؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *