ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی

بیکسبی کوین (Bixbcoin) | آیا بیکسبی کوین کلاهبرداری است؟

۱۷ خرداد ۱۴۰۱
کلاهبرداری بیکسبی کوین Bixbcoin

بیکسبی کوین (Bixbcoin) یک پروژه رمزنگاری است که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد. این ارز دیجیتال وعده کسب سود آسان، مبادلات بدون مرز و تراکنش های سریع تر از بیت کوین را به سرمایه گذاران خود داد. با وجود تبلیغات بسیار زیادی که برای این پروژه انجام شد امروزه عده ای هستند که آن را کلاهبرداری می دانند. با ما همراه باشید تا در مورد کلاهبرداری بیکسبی کوین اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دلایلی که نشان میدهد پروژه بیکسبی کوین کلاهبرداری است:

 • هویت نامشخص تیم سازنده و تخصص آنها
 • شبکه های اجتماعی در نتایج تحلیل فاندامنتال اهمیت ویژه ای دارند، این پروژه کانال یا گروه تلگرام رسمی ندارد و با توجه به جستجوهای انجام شده اکثر اکانت های ایجاده شده توسط کاربران ایرانی دنبال میشوند و یا توسط ادمین های ایرانی مدیریت میشوند. و در برخی از این کانالها پیام هایی از نارضایتی کاربران به چشم میخورد.
 • در دسترس نبودن اطلاعات شفاف از عملکرد سایت و مدیران آن
 • لیست نشدن این ارز در صرافی های معتبر مانند بایننس
 • نپرداختن به ابعاد فنی و تخصصی پروژه در وایت پیپر آن و بیان مطالب کلی در حوزه ارزدیجیتال
 • نقشه راه این پروژه هیچ چیز جدیدی را ارائه نمیدهد و همه اهداف آن قبلا بوسیله کوین های دیگری صورت گرفته اند.
 • طبق نتایج سایت الکسا (Alexa) این پروژه فقط توسط کاربران ایرانی و مالزی مورد استقبال قرار گرفته است و همچنین رتبه قابل توجهی نیز در این سایت برای آن به چشم نمیخورد.

نارضایتی کاربران و پیام های کلاهبرداری بیکسبی کوین در گروه ها و کانالهای تلگرامی

 

اپ پروژه کلاهبرداری بیکسبی کوین در کافه بازار

بررسی کلاهبرداری بیکسبی کوین (Bixbcoin)

بیکسبی کوین دارای دو سایت با دامنه های io. و com. است اما هر دو سایت ظاهر و محتوای یکسانی دارند و هر دو در صفحه بیکسبی کوین در سایت معتبر کوین مارکت کپ (coinmarketcap) لینک شده اند.

محیط کاربری سایت bixbcoin با دامنه io

در این دو وب سایت چنین آمده که «بیکسبی کوین بدون نیاز به واسطه، به کاربران خدمات ارائه می دهد. شبکه BixBcoin واسطه ها را از میان برمی دارد و معاملات را به صورت نظیر به نظیر یعنی point to point انجام می دهد. این ارز دیجیتال امکان خرید، فروش، انتقال و سرمایه گذاری دارد».

در وب سایت این رمزارز چنین آمده که بیکسبی کوین یک کوین است؛ پس شبکه بلاک چین خود را دارد و توسط یک تیم توسعه قوی راه اندازی شده است (این در حالی است که هیچ نام و نشانی از آنها وجود ندارد). در همین وب سایت مطرح شده که عرضه کل بیکسبی کوین چیزی حدود ۳ میلیون واحد بوده که همگی از قبل توسط تیم توسعه استخراج شده است. همین مسئله خود جای شک دارد که چرا تمام کوین ها باید از قبل استخراج شده باشند!

از طرفی بیکسبی کوین در وب سایت خود به وجود یک استخر استخراج اشاره می کند و مدعی می شود که استخراج کنندگان می توانند به ازای انجام تراکنش ها کارمزد دریافت کنند. در اینجا یک تناقض آشکار دیده می شود.

نکته بعدی که راجع به کلاهبرداری بیکسبی کوین وجود دارد این است که به بازاریابی چندسطحی اشاره می کند. این بازاریابی نام دیگری برای بازاریابی هرمی است و سایت Probix که وب سایت استیکینگ بیکسبی کوین است در اصل در زمینه جذب اعضا از طریق پرداخت کمیسیون فعالیت می کند.

وایت پیپر بیکسبی کوین (Bixbcoin)

تمام آنچه در وب سایت بیکسبی کوین آمده در وایت پیپر نیز ذکر شده  اما ابعاد فنی شبکه مورد بررسی قرار نگرفته است. در واقع فقط به یک سری مطالب کلی اشاره شده است. زمانی که وایت پیپر را مطالعه می کنید به جای اینکه با نحوه عملکرد شبکه، الگوریتم اجماع آن، نحوه پردازش تراکنش ها و … آشنا شوید با یک سری مطالب کلی در حوزه ارز دیجیتال مواجه می شوید.

در کل باید بگوییم بیکسبی کوین ابهام ها، تناقض ها، ضعف ها و مشکلات زیادی دارد. این پروژه ادعا می کند که چون عرضه کوین های آن محدود است پس احتمال افزایش قیمت آن بالاست. این در حالی است که عرضه محدود تنها یکی از دلایل با ارزش بودن یک ارزدیجیتال به شمار می رود. از طرفی در وایت پیپر بیکسبی کوین اشاره شده که سرعت انجام تراکنش های آن از شبکه بیت کوین بیشتر است اما در مورد چگونگی این افزایش سرعت هیچ توضیحی داده نشده است.

نقشه راه بیکسبی کوین (Bixbcoin)

بخشی از نقشه راه بیکسبی کوین- عکس از سایتbixbcoin.io

نقشه راه یک رمزارز معمولاً جزئیات بیشتری در مورد روند توسعه آن از زمان راه اندازی را مشخص می کند. طبق آنچه در نقشه راه کلاهبرداری بیکسبی کوین آمده، این پروژه از سال ۲۰۱۸ تا اواخر ۲۰۱۹ در حال راه اندازی بوده تا اینکه در تابستان ۲۰۲۰ راه اندازی شده است.

متأسفانه در نقشه راه هیچ مطلبی در مورد جزئیات پروژه آورده نشده است. تنها مورد مهمی که وجود دارد این است که از راه اندازی دستگاه ATM و دستگاه پوز به عنوان اهداف سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ یاد شده است. این در حالی است که با وجود عرضه محدود کوین های بیکسبی کوین اصلاً نیاز به دستگاه خودپرداز و دستگاه پوز احساس نمی شود. پس عملاً این اهداف معنایی ندارد.

یکی از مهم ترین مواردی که موجب افزایش قیمت یک ارز دیجیتال می شود ذکر برنامه هایی است که برای توسعه آن در آینده در نظر گرفته شده است. لازم است بدانید بیکسبی کوین هیچ برنامه ای برای توسعه خود در آینده مطرح نکرده است.

تیم توسعه بیکسبی کوین (Bixbcoin)

یکی از مهم ترین موارد برای کلاهبرداری نبودن یک پروژه ارز دیجیتال تیم توسعه ای است که در پشت آن قرار دارد. معمولاً در وب سایت پروژه در بخش About Us در مورد تیم توسعه توضیح داده می شود و سوابق کاری و تخصصی آنها مطرح می گردد. اما در سایت بیکسبی کوین یا حتی در هیچ یک از زیرمجموعه های آن مانند probix بخش About Us  وجود ندارد و اعضای تیم معرفی نشده است.

البته در برخی منابع خبری و مقالات موجود از یک گروه تحت عنوان MRM Group به عنوان تیم توسعه بیکسبی کوین یاد شده اما در همین منابع نیز هویت آنها نامشخص است. ممکن است این سؤال در ذهنتان مطرح شود که هویت توسعه دهنده بیت کوین نیز مخفی است. اما لازم است بدانید پروژه ای کوچک مانند بیکسبی کوین که پر از ابهام و اشکال است را نمی توان با بیت کوین که در رأس تمام ارزهای دیجیتال قرار دارد مقایسه کرد.

جمع بندی

راه اندازی بیکسبی کوین از سال ۲۰۱۸ شروع شده و در سال ۲۰۲۰ انجام شده است. تیم توسعه این پروژه ناشناس است اما آنها از همان ابتدا تا کنون ادعا کرده اند که بستری امن، سریع و دقیق برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال تأسیس کرده اند و در حال خدمت رسانی به کاربران هستند. ارز دیجیتال این پروژه با نماد BixB  شناخته می شود و در برخی از صرافی های ارز دیجیتال مورد خریدوفروش قرار می گیرد.

بیکسبی کوین ادعا می کند سرمایه گذاران می توانند با انجام استیکینگ و شرکت در طرح های وام دهی آن کسب درآمد کنند و سودهای خوبی به جیب بزنند. اما واقعیت امر چیز دیگری است. در واقع به صراحت می توان گفت این پروژه اصلاً آینده دار به نظر نمی رسد و ممکن است کلاهبرداری باشد.

از جمله مواردی که می توان برای اثبات کلاهبرداری بودن این پروژه نام برد تیم توسعه ناشناس، نظرات منفی کاربران در شبکه های اجتماعی و بازاریابی هرمی است. با توجه به آنچه در این مقاله بیان شد باید بدانید سرمایه گذاری در پروژه کلاهبرداری بیکسبی کوین بسیار خطرناک است. ممکن است هر لحظه پروژه برچیده شود و سرمایه گذاران آن به مال باختگانی تبدیل شوند که فریب وعده های پروژه را خورده و سرمایه خود را به باد فنا داده اند.

نظرتان را درباره ی 'بیکسبی کوین (Bixbcoin) | آیا بیکسبی کوین کلاهبرداری است؟' با درمیان بگذارید!

8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

‫2 نظر

 • به نظرم اگه این رمز ارز درست میبود به دنبال زیرمجموعه گیری نبود.

 • نمایش کامنت بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *