عرضه اولیه صرافی(IEO) چیست؟ نحوه خرید عرضه اولیه در بایننس

۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
عرضه اولیه صرافی یعنی چه؟

این روزها پیش فروش‌های توکن از سمت صرافی‌های بزرگی مثل بایننس دیده می شود. پیش فروشی توکن‌ها و برگزاری ICO روی صرافی‌های بزرگ مزایای زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد که البته از معایب آن هم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. روزبه‌روز بر تعداد صرافی‌های رمز ارز اضافه می‌شود، و در مقابل صرافی‌های بیشتری مایل به استفاده از عرضه اولیه صرافی می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی عرضه اولیه صرافی یا Initial Exchange Offering که به اختصار IEO آن را می نامیم، بپردازیم.

عرضه‌ اولیه‌ی صرافی (IEO) چیست؟

IEO مخفف Initial Exchange Offering است که به معنی عرضه اولیه صرافی است. در واقع IEO جذب سرمایه اولیه به کمک یک صرافی رمز ارز است؛ یعنی عرضه اولیه توکن‌ها بر بستر یک صرافی ارز دیجیتال. 

عرضه اولیه صرافی بر خلاف عرضه اولیه سکه (ICO) که مستقیما توسط تیم یک پروژه برگزار می‌شود، توسط یک صرافی به نمایندگی از یک استارتاپ انجام میشود و هدف آن جمع‌آوری سرمایه در ازای فروش توکن‌ مدیریت میباشد.

در اواخر سال ۲۰۱۷ جذب سرمایه از طریق ICO در چین ممنوع شد و این باعث شد شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به دنبال راه‌های جایگزین جذب سرمایه بروند که یکی از این راه‌های جایگزین، فرایند عرضه اولیه صرافی ها یا IEO بود.

راهکار استارتاپ ها برای مشکلات قانونی جذب سرمایه

راهکار استارتاپ ها برای مشکلات قانونی جذب سرمایه

صادرکنندگان توکن باید کارمزد مربوط به لیست شدن، به اضافه‌ی درصدی از فروش توکن‌های خود را به صرافی که فرایند فروش توکن‌ها بر روی پلتفرم‌ آن انجام می‌شود بپردازند و در عوض پرداخت کارمزد توکن‌های فروخته شده بلافاصله پس از پایان IEO در صرافی لیست می‌شوند و به دلیل پرداخت کارمزد انگیزه کافی برای همکاری در فعالیت های بازاریابی و تبلیغات وجود دارد.

افرادی که در عرضه اولیه صرافی شرکت می‌کنند، یک حساب کاربری در صرافی برگزارکننده باز کرده و از طریق ارزهایی که در کیف پول صرافی خود دارند اقدام به خرید توکن‌ها می‌نمایند و
مستقیما به آدرس استارتاپ وجوه خود را ارسال نمی‌کنند.

در عرضه اولیه صرافی کلاهبرداری کمتر است

در عرضه اولیه صرافی کلاهبرداری کمتر است

 

صرافی‌هایی که پلتفرم IEO دارند

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال شروع به پذیرش IEO ها کرده‌اند و صرافی بایننس پیشرو آنهاست.

Binance Launchpad

Binance Launchpad

 

در ژانویه‌ی ۲۰۱۹، پروژه‌ی بیت تورنت (BitTorrent) که توسط ترون خریداری شده بود، با فروش توکن‌هایش در لانچ‌پد بایننس توانست ۷.۲ میلیون دلار سرمایه در کمتر از ۱۵ دقیقه جذب کند و به حداکثر سرمایه خود رسید. فروش توکن‌ها در کمتر از ۱۵ دقیقه برای یک استارتاپ مانند یک رویا است.

 

دومین IEO ای که در این پلتفرم برگزار شد پروژه‌ای به نام Fetch بود.

دومین IEO ای که در این پلتفرم برگزار شد پروژه‌ای به نام Fetch بود.

 

صرافی‌های بزرگ دیگر پس از درخشش عملکرد لانچ‌پد بایننس،پلتفرم‌های اختصاصی خود را توسعه دادند. به عنوان مثال صرافی بیت‌مکس (Bitmax)، پلتفرم بیتمکس لانچ‌پد، صرافی اوکی اکسچنج، پلتفرم OKEx، صرافی کوکوین (KuCoin) پلتفرم KuCoin Spotlight و صرافی هابی پلتفرم Huobi Prime را توسعه داده است.

پلتفرم های مختلف IEO

پلتفرم های مختلف IEO

تفاوت ico با ieo چیست؟

عرضه اولیه صرافی با عرضه اولیه سکه از چند نظر تفاوت دارد.

از این تفاوت ها می توان به جمع آوری وجه، طرف قرارداد فروش، مدیریت قرارداد هوشمند، بودجه بازاریابی موردنیاز برای شرکت های جمع آوری کننده وجه، سیاست های شناسایی مشتری، بازرسی موردنیاز قبل از شروع فروش عمومی و در فهرست قرار گرفتن خودکار توکن بعد از فروش اشاره کرد.

در ادامه این تفاوت ها را بررسی خواهیم کرد:

جمع اوری وجه در ico در وبسایت صادرکننده توکن صورت می گیرد اما در ieo در پلتفرم صرافی انجام می شود.

یک تفاوت مهم ieo و ico

یک تفاوت مهم ieo و ico

از نظر مدیریت قرارداد هوشمند، در ico توسعه دهندگان پروژه، فروش توکن را انجام می دهند اما در ieo صرافی ارز دیجیتال فروش را انجام می دهد.
بودجه بازاریابی موردنیاز برای شرکت های جمع آوری کننده وجه در ico بر عهده تیم توسعه و معمولا زیاد است اما در ieo بازاریابی توسط خود صرافی انجام می گیرد و نسبتا هزینه پایین تری دارد.

بازرسی از استارتاپ قبل از شروع فروش عمومی در ico لازم نیست و هر فردی در هر کشوری می تواند آن را انجام دهد. اما در ieo صرافی ابتدا به تحقیق درباره آن شرکت می پردازد و سپس اجازه جمع آوری پول از طریق پلتفرم خود را می دهد.

 

 در ico استارتاپ باید بعد از فروش صرافی های را برای فهرست کردن آن بیابد اما در ieo توکن به صورت خودکار در فهرست قرار می گیرد.

یک تفاوت مهم دیگر بین ieo و ico

سیاست های شناسایی مشتری و ضد پولشویی در ico در هر پروژه می تواند متفاوت باشد مثلا در یک پروژه نیازی به ارائه مدارک شناسایی نباشد و در دیگری مدارک موردنیاز باشد اما در ieo خود صرافی این سیاست ها را برای کاربرانش اتخاذ می کند.

 

همچنین بخوانید |  ICO چیست ؟

مزایای عرضه اولیه صرافی چیست؟

• اعتماد
یکی از مزایای سرمایه گذاری روی IEO های معرفی شده از طرف صرافی این است که براحتی می‌شود به آن اعتماد کرد، زیرا صرافی آن پروژه را قبل از قرار دادن در پلت فرم خود بدقت اعتبار سنجی می‌کند، تا اعتبار خودش خدشه دار نشود.

IEO یی که می‌خواهد در صرافی لیست شود باید طرح قابل قبولی به صرافی دهد.

IEO یی که می‌خواهد در صرافی لیست شود باید طرح قابل قبولی به صرافی دهد.

• امنیت
در خرید IEO از صرافی شما قرارداد هوشمند خود را از طریق صرافی می‌بندید و صرافی مدیریت کامل بر روی کیف پول‌ها، قراردادها و فروش توکن دارد.

چک فرایند ضد پولشویی AML و شناسایی مشتری KYC

چک فرایند ضد پولشویی AML و شناسایی مشتری KYC

• سهولت
قرار گرفتن یک IEO در صرافی به نفع IEO هم هست، چون ازین طریق خیلی راحت برای آن‌ها بازاریابی می‌شود و مشتریان آن صرافی در جریان وجود آن توکن قرار می‌گیرند. هرچند که این امر هزینه‌هایی برای آن IEO دارد، زیرا باید برای برگزاری IEO به صرافی کارمزد پرداخت کنند .

هزینه بازاریابی ieo

هزینه بازاریابی ieo

• لیست شدن توکن
موفق شدن یک IEO بستگی به لیست شدن توکن آن در صرافی دارد. معمولا بعد از جمع آوری سرمایه توکن پروژه‌های استارت آپ در صرافی‌ها لیست می‌شوند. این لیست شدن هزینه بالایی دارد و گاهی پروژه باید تا ۲۰ بیت کوین هزینه برای لیست شدن به صرافی بپردازد .

هزینه توکن برای لیست شدن

هزینه توکن برای لیست شدن

معایب عرضه اولیه صرافی

• هرچند عرضه ی اولیه ی صرافی جایگزین بهینه تر و امن تری نسبت به ICO است اما با توجه به اینکه هزینه ی لیست شدن در صرافی چیزی حدود ۲۰ بیت کوین است و کارمزد صرافی ده درصد از مبلغ فروش توکن است ، برای بسیاری از استارت آپ ها صرفه ی اقتصادی ندارد.

 

• به احتمال زیاد عرضه ی اولیه صرافی محدود به یک صرافی خواهد شد و از این رو کاربرانی که در آن صرافی حساب کاربری ندارند با توجه به طول کشیدن فرایند KYC ( پروسه های تایید و احراز هویت مشتریان) به این عرضه ی اولیه دسترسی نخواهند داشت.

محدودیت جغرافیایی در خرید عرضه های اولیه صرافی

محدودیت جغرافیایی در خرید عرضه های اولیه صرافی

• جمع آوری سرمایه به روش IEO یک نقطه ی شکست به فرایند اضافه میکند ، بدین صورت که اگر برای صرافی مورد نظر مشکلی پیش بیاید یا از همکاری ممانعت کند فروش متوقف میشود مانند اتفاقی که برای پروژه ی Raid افتاد. ( این پروژه که پیشبینی شده بود حدود ۶ میلیون دلار درآمد اولیه داشته باشد توسط صرافی Bittrex لغو شد.)

 

• در عرضه ی اولیه ی صرافی ، شرکت کنندگان به مشکلی اساسی بر خواهند خورد ، بدین صورت که مقدار زیادی از کوین ها در مالکیت تعداد کمی از افراد قرار می گیرند که این موضوع ریسک دستکاری قیمت را بالا میبرد.

دستکاری قیمت در بازار های مالی

دستکاری قیمت در بازار های مالی

• در صرافی های متمرکز سنتی، افراد مالکیت کلید خصوصی ( کلید خصوصی شکل پیچیده ای از رمزنگاری است که به کاربر اجازه دسترسی به ارز رمزنگاری شده را میدهد) خود را ندارند و صرافی ها انتقال دارایی ها را به صورت داخلی و اکثرا بدون تراکنش روی بلاکچین انجام میدهند.

همچنین بخوانید |  بلاکچین چیست؟

• بیشتر صرافی ها کاربران را مجبور میکند تا با ارز دیجیتال صرافی (مانند BNB برای بایننس) در IEO شرکت کنند که این کار موجب افزایش شدید قیمت ارز دیجیتال صرافی میشود.

دلیل افزایش قیمت BNB

دلیل افزایش قیمت BNB

 

چگونه در یک IEO شرکت کنیم ؟

با توجه به اینکه بحث ارزهای دیجیتال مبحث جدید و پر طرفداری است ، پیدا کردن چنین چیزی چندان سخت نیست.

بعد از پیدا کردن پروژه ی مورد نظرتان باید در صرافی ای که IEO در آن برگزار می شود ثبت نام کرده و مراحل تایید هویت و ضد پول شویی را انجام دهید و منتظر تایید اعتبار حساب کاربری خود شوید .

به زودی در مقاله ای جامع نحوه خرید و سفارش عرضه اولیه صرافی را آموزش خواهیم داد.

نحوه خرید عرضه اولیه در بایننس

برای این منظور کافیست بعد از ثبت نام در بایننس احراز هویت خود را کامل کنید. بایننس به کاربران احراز هویت نشده اجازه شرکت در عرضه اولیه ارز های دیجیتال را نمی دهد. برای احراز هویت در بایننس باید حتما مشخصات کامل خارج از کشور داشته باشید ، زیرا ایران در لیست تحریم های بایننس قرار دارد. لذا در صورتی که در داخل ایران سکونت دارید هیچ راهی برای شرکت در عرضه اولیه های بایننس ندارید.

بسیاری از کاربران با اطلاعات فیک اقدام به احراز هویت در بایننس میکنند . از انجام اینکار به شدت بپرهیزید زیرا امکان توقیف کلیه دارایی شما و بسته شدن حسابتان در بایننس وجود دارد.

آینده IEO ها کجاست؟

ICO ها در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ توانستند انفجار بزرگی در جذب سرمایه داشته باشند. هرچند که بسیاری از آنها کلاهبرداری بودند.همین موقع بود که ICO ها در بسیاری از کشور ها ممنوع شد و این شیوه دیگر برای جذب سرمایه استارتاپ ها کارامد نبود.

آیا IEO ها مورد اقبال قرار میگیرند؟

آیا IEO ها مورد اقبال قرار میگیرند؟

از سوی دیگر، گفتیم که IEO ها از اعتبار و اطمینان بالایی میان کاربران برخوردار هستند و صرافی‌ها مستقیماً بر آن‌ها نظارت می‌کنند.با توجه به این مطالب ، به نظر میرسد IEO ها پتانسیل جذب سرمایه بالایی در دنیای رمز ارز ها را دارند.

آیا عرضه اولیه صرافی ارزهای دیجیتال مثل بورس پر سود است؟

متاسفانه در ارز های دیجیتال به دلیل نبود کنترلگر واحد (به دلیل ماهیت غیر متمرکزش) امکان کلاهبرداری بسیار زیاد است. برای مثال تعدادی از ارز های دیجتال بی ارزش که پشتوانه ای ندارند اقدام به عرضه اولیه میکنند و بعد از جذب سرمایه پروژه را رها میکنند. برای جلوگیری از اینگونه مشکلات حتما کلاهبرداری های ارز دیجیتال را چک کنید.
 

اگر تازه به دنیای ارزهای دیجیتال قدم گذاشته اید، ترتیب زیر را به شما پیشنهاد میکنیم: جهت دسترسی به سوالات متداول به صفحه از کجا شروع کنم؟ مراجعه نمایید.
 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «عرضه اولیه صرافی(IEO) چیست؟ نحوه خرید عرضه اولیه در بایننس» با ما درمیان بگذارید.

منبع:کریپتونیتیو
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

یک نظر

  • من جدیدا با بیت لند اشنا شدم، واقعا صرافی حرفه ای و همه چی تمومه، برداشت هارو سریع میزنه ، ایشالله که همینطوری بمونه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *