عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
عرضه اولیه سکه چیست؟

اگر تاخالا به دلیل نخریدن بیت کوین ، اتریوم و سایر ارز های دیجیتال پشیمان هستید، شاید بخواهید راه هایی برای جبران این عقب ماندگی پیدا کنید. یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال، ICO یا عرضه اولیه سکه است.با این حال باید برای به دست آوردن سود زیاد، ریسک زیادی هم بکنید؛ پس با ما همراه باشید تا به معرفی ICO ها و نحوه یافتن و تشخیص اعتبارشان بپردازیم.

 

معرفی ICO یا عرضه اولیه سکه

تصور کنید شما میخواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید و نیاز به سرمایه اولیه دارید. شاید برای سرمایه اولیه از بانک وام بگیرید و یا با کسی شراکت کنید. در این صورت شما مقداری از مالکیت آن کسب و کار را به سرمایه گذار از دست میدهید. اما اگر می توانستید با هر روشی بدون نیاز به از دست دادن مالکیت خود سرمایه اولیه جور کنید قطعا این روش را انتخاب میکردید. این روش دقیقا روش جمع سپاری (Crowdfunding) است که در ارز های دیجیتال به ICO ها مشهور است.

اگر دنبال جذب سرمایه اولیه برای پروژه هستید این روش برایتان مفید است

اگر دنبال جذب سرمایه اولیه برای پروژه هستید این روش برایتان مفید است

برای اینکار باید اسنادی تهیه کنید که نحوه کارکرد و اهداف ایده شما را مشخص کند. میتوانید برای اطلاع رسانی بهتر یک وبسایت طراحی کنید و کلیه اسناد خود را در آن منتشر کنید. کاربران باید بعد از مشاهده وبسایت شما و بررسی ایده در ازای دریافت مقداری از ارز دیجیتال جدید شما،پول پرداخت کنند.

خب تا اینجا شما هم سرمایه اولیه به دست آورده اید و هم ارز دیجیتال خود را در شبکه به گردش در آورده اید. اگر خوش شانس باشید با تبادل ارز جدید شما کم کم ارزش آن ارز بیشتر میشود. البته حالت بدبینانه تری هم وجود دارد و آن اینکه ارز شما گردشی نداشته باشد و منفعتی برایتان نداشته باشد.

ICO یک روش خوب برای کسب درآمد هم هست.

ICO یک روش خوب برای کسب درآمد هم هست.

چگونه ICO خود را راه اندازی کنیم؟

در اولین قدم باید بر مفاهیم پایه و مباحث مربوط به  بلاک چین و بیت کوین مسلط شوید. سپس فاز صفر پروژه را با این سوال شروع کنید که آیا ICO برای ایده من بهترین روش جذب سرمایه است؟ اگر توانستید پاسخ این سوال را با قطعیت بدهید ادامه این مقاله را بخوانید!

همچنین بخوانید |  آشنایی با بلاک چین
باور کنید مراحل ساخت ICO به اندازه دوندگی اداری ایجدا یک استارتآپ نیست!

باور کنید مراحل ساخت ICO به اندازه دوندگی اداری ایجدا یک استارتآپ نیست!

خب شما در قدم اول نیاز به یک وایت پیپر دارید که در آن تمام اهداف و کارهایی که ایده ارز شماست را بنویسید .

برای نوشتن وایت پیپر میتوانید از وایت پیپر اتریوم الگو بگیرید. در صفحه اول باید توضیحی در مورد فناوری بلاک چین دهید. این توضیحات باید مختصر و مفید باشد تا برای فردی که آشنایی با این موضوع ندارد قابل درک باشد. قسمت بعدیِ صفحه ی اول توضیح جزئیات است.

یادتان باشد که شما باید در همان صفحه ی اول خریدار را مجذوب خود کنید!

در قدم دوم شما نیاز به تبلیغات و جذب مشتری برای ارز خود دارید و باید به دو نکته توجه کنید:

  • وایت پیپر برای افرادی که آشنایی کامل با رمزنگاری و ICO دارند جذاب باشد.
  • افرادی که هیچ آشنایی ای با این مباحث ندارند ترغیب به ادامه مطالعه ایده شما پیدا کنند.

میتوانید با بلاگر ها و ولاگر های اینستاگرام و توئیتر ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید تا تبلیغ ارز شما را در ازای مبلغی تاچیز انجام دهند. البته توجه کنید که اینفلوئنسری که انتخاب میکنید با حوزه ارز های دیجیتال آشنایی کامل داشته باشد و تا حدودی مطالبش مرتبط باشد. باید حتی باید بتواند پاسخ کامنت ها را بدهد و بتواند تاثیر گذار باشد.

یه سری افراد همیشه ICO های صرافی های معتبرو بدون دلیل و بررسی میخرن

یه سری افراد همیشه ICO های صرافی های معتبرو بدون دلیل و بررسی میخرن

سرمایه گذاری و خرید ICO

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در دنیای ارز های دیجیتال خرید ICO و IEO ها هستند. کافیست در شبکه های اجتماعی مثل توئیتر اکانت صرافی های معتبر را فالو کنید. معمولا مشخصات یک ICO جدید علاوه بر سایت خودش، در شبکه های اجتماعی منتشر میشود. با جستجو بررسی کنید آیا ICO مورد نظر اعتبار دارد یا نه؟

مثلا اگر شما ICO اتریوم را میخریدید، الان حداقل ۴ ملیون تومن پول بابت هر واحد داشتید و این مبلغیست که در ابتدای تاسیس قابل پیش بینی نبود.

بساط کلاهبرداری

ICO راهی بود که اتریوم برای جذب سرمایه استفاده کرد، ولی نواقص این روش راه را برای کلاه‌برداران باز کرد و فرصتی ایجاد کرد تا سرمایه گذاران زیادی مخصوصا در سال ۲۰۱۷ با زیاد شدن ICO ها، سرمایه خود را از دست بدهند.
برخی از ICO ها حتی اگر در ابتدا به فکر کلاه‌برداری نبودند، اما در نتیجه کار با شکست مواجه شدند و نتوانستند پاسخگوی سرمایه‌گذاران باشند.

پیشگیری بهتر از درمان است حتی در خرید ICO!

پیشگیری بهتر از درمان است حتی در خرید ICO!

بعد از کلاه‌برداری‌های زیاد، سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به ICO ها از دست دادند. ولی خوشبختانه روش هایی برای جایگزینی ICO ها طراحی شد تا بتوانند دوباره اعتماد را جذب کنند. این دو روش عبارت اند از :

عرضه اولیه صرافی و عرضه اولیه توکن اوراق بهادار

 

چگونه بفهمیم یک ICO معتبر است؟

در قدم اول باید از منابع معتبری برای پیدا کردن ICO های جدید استفاده کنید. بسیاری از سایت ها و شرکت ها مثل Coin Schedule اعتبار ICO های جدید را بررسی کرده و در مقالاتی در سایت خودشان منتشر میکنند.

در قدم بعدی باید سعی کنید با خواندن وایت پیپر، اهداف و ایده های ارز جدید را بسنجید. مثلا این موارد را حتما چک کنید:

  • آیا در وایت پیپر دقیقا اهداف به صورت واضح بیان شده؟
  • آیا ویدئو و یا نسخه آزمایشی از این پروژه وجود دارد؟
  • آیا ایده ICO یک ایده عملی است یا یک آرزو و افسانه است؟ بررسی کنید که ایده عنوان شده عملی باشد.
  • آیا کد های اصلی ارز دیجیتال در گیت هاب و سایت های مشابه قابل دسترسی است؟
  • آیا کسی که میخواهد ICO  ارائه دهد از قانون کشورش تبعیت می کند؟
  • ابتدای سایت میزبان از نوع https است یا http ? (فناوری اس اس ال برای امن کردن ارتباط کاربر و سرور است.)
  • در توئیتر به دنبال اعضای تیم توسعه دهنده ICO جدید بگردید و از وجود خارجی این افراد مطمئن شوید.

 

چه کسی ICO مرا جابجا کرد!؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایلات متحده  به عنوان سرشناس ترین نهاد اقتصادی در صدد طبقه بندی ICO های جدید است. رئیس این کمیسیون اعلام کرده :

 ICO ها ثابت کرده اند که یک قرارداد سرمایه گذاری هستند و  طبق قوانین فدرال اوراق بهادار ما هستند. به طور خاص، به این نتیجه رسیدیم که نشان پیشنهادی ICO نشان دهنده سرمایه گذاری پول در یک شرکت انتظار سود معقول حاصل از تلاش کارآفرینی یا مدیریتی است.

 

هر چند SEC در تلاش است تا ICO هایی را که گمراه کننده سرمایه گذاران هستند، سرکوب کند.

هر چند SEC در تلاش است تا ICO هایی را که گمراه کننده سرمایه گذاران هستند، سرکوب کند.اولین بار یک شرکت کالیفرنیایی به نام مونچی Munchee با یک برنامه بررسی مواد غذایی متوقف شد. ایده مونچی این بود که با ارز های دیجیتال غذا سفارش دهند، اما با مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده روبرو شد.

 

سوالات متداول

ICO چیست؟

یک روش سرمایه گذاری جدید که برای اولین بار اتریوم از آن استفاده کرد، بدون تقسیم مالکیت آن شرکت. استارتاپ در ازای دریافت پول ارز دیجیتال جدیدیش را به کاربران میفروشد و با گردش بیشتر آن ارز دیحیتال، ارزشش بیشتر میشود.

تفاوت بین IEO و ICO چیست؟

در عرضه اولیه صرافی ها کاربران باید به صرافی های معتبری مثل بایننس مراجعه کنند و صرافی به نمایندگی از یک استارتاپ و با هدف جمع آوری سرمایه، توکن موردنظر را به فروش می رساند. با اعمال نقش واسطه گری صرافی امنیت پروژه ارتقا و ریسک کلاه برداری کاهش می یابد. این در حالی است که بر ICO ها نظارتی وجود ندارد و امکان کلاهبرداری بیشتر است.

فرق بین ICO و STO چیست؟

STO ها عرضه اولیه توکن اوراق بهادار هستند که باید ابتدا باید به عنوان اوراق بهادار ثبت شوند. برای این کار آنها باید ابتدا مراحل قانونی را طی کنند و در این مراحل تیم توسعه  احراز هویت شوند تا ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد و توسعه دهندگان هم به دلیل الزامات قانونی تعهد بیشتری پیدا کنند.

جمع بندی

در پایان باید بگوییم ایده ICO ها انقلاب تازه ای در ارزهای دیجیتال بود و قطعا آینده بسیار درخشانی دارد. اگر ایده خوبی دارید و نیاز به سرمایه گذاری دارید میتوانید از ICO ها استفاده کنید. اگر میخواهید کسب درآمد کنید میتوانید ICO های گمنام ولی سود ده را پیدا کرده و پول هنگفتی به جیب بزنید! صد البته که باید ریسک آن را هم بپذیرید.

منبع : اینوستوپدیاویکی پدیا

 
اگر تازه به دنیای ارزهای دیجیتال قدم گذاشته اید، ترتیب زیر را به شما پیشنهاد میکنیم: جهت دسترسی به سوالات متداول به صفحه از کجا شروع کنم؟ مراجعه نمایید.
 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *