مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

۲۸ تیر ۱۳۹۹
ارزهای دیجیتال ; مزیت ها و چالش های پیش رو

بعد از ورود بیت کوین به دنیای اقتصاد، تعداد ارزهای دیجیتال به شدت زیاد شد. ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره اکثر مردم رخنه کرد و کاربردهای زیادی را به وجود آورد. بسیاری از فروشگاه ها از درگاه های پرداخت جدید که از ارز های دیجیتال پشتیبانی می کنند استفاده کردند و خیلی از از مبادلات اقتصادی توسط بیت کوین انجام شد. در این مقاله می‌خواهیم مزایا و معایب پیش روی ارزهای دیجیتال را بررسی نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

فرصت یا تهدید؟

مدتی است که معامله گران و تاجران بزرگ دنیا به دنبال راه های پرداختی به جز روش های سنتی مرسوم هستند. معاملات سنتی توسط بانک ها و دولت ها کنترل می شد و کارمزد های کلانی از آنها دریافت می‌شد. تاجران همیشه به دنبال روشهایی برای دور زدن دولت ها و نهاد های نظارتی برای جلوگیری از رهگیری و پرداخت نکردن مالیات ها بودند. 

در این میان ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین با هدف حذف واسطه ها در پی انقلابی در اقتصاد دنیا به وجود آمدند. ارز های دیجیتالی مانند ریپل با واسطه گری میان ارز های فیات باعث دور زدن تحریمها و انتقال پول ها برخلاف روش های مرسوم مانند سوئیفت شدند.

ارزهای دیجیتال به واسطه عدم تمرکز و غیر قابل دسترس بودن محبوبیت بیشتری پیدا کردند. در ادامه این برخی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال را ذکر می کنیم:

مزایای ارزهای دیجیتال

 آزادی آزادی آزادی

با استفاده از ارزهای دیجیتال می توان در هر زمان و مکانی ان پول انتقال داد. دیگر نیاز به مراجعه حضوری و امضای برگه و اسکن از مدارک و ارسال به هسته مرکزی و انتظار برای تایید نیست. با داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال و یک آدرس مقصد، می توانید مداری بیت کوین یا اتریوم منتقل کنید.

درتکنولوژی های جدید استفاده از سیستم های متن باز آزادی محسوب می شود.

درتکنولوژی های جدید استفاده از سیستم های متن باز آزادی محسوب می شود.

کارمزد پایین

ارزهای دیجیتال به دلیل این‌که نهاد واسط ای برای کنترل تراکنش ها ندارند هزینه کارمزدی ندارند. معمولا کارمزد در این معاملات جهت هزینه های صرافی و درگاه پرداخت میشود و این رقم چیزی در حدود ۰.۰۱% از معامله است.

معاملات موشکی

اگر بخواهید ۱۰ میلیون دلار پول را از ایران به آمریکا انتقال دهید، اگر از روش سوئیفت استفاده کتید حداقل به ۱۰  روز زمان نیاز دارید. در حالی که اگر از ارزهای دیجیتال استفاده نمایید می توانید در کمتر از یک دقیقه تمام دارایی خود را به کیف پول مقصد منتقل کنید. کافیست ارز فیاتی که می خواهید بفرستید(مثلا ریال) را به بیت کوین منتقل کرده و بعد از انتقال آن را مجدد به ارز فیات مورد نظر تبدیل کنید.

اصلاح ساختار اقتصادی

ارز های دیجیتال به دلیل  استفاده از از علوم جدید به روشی مدیریت می شوند که از تورم و چاپ بی رویه پول جلوگیری می کنند. اکثر ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و ریپل محدودیتی در تعداد دارند و بعد از استخراج آخرین واحد عمل استخراج پایان می یابد و این باعث می شود که امکان گسترش حجم پول به دلیل کسری بودجه های دولتی اتفاق نیفتد. با این روش تورم کمتر و در نتیجه ساختار اقتصادی کشور اصلاح میشود.

دور زدن تحریم ها

شاید بزرگترین مزیت ارزهای دیجیتال برای ایرانی ها دور زدن تحریم هاست، شما میتوانید با خرید بیت کوین و انتقال آن به کیف پول مقصد در هر جای جهان پول انتقال دهید بدون هیچ رد پا و یا مالیاتی به بانک ها و نهاد های حکومتی

امکان ساخت رمز ارز ملی و یا منطقه ای ایران می تواند برای رفع مشکلات تحریم خود رمز ارز ملی ایجاد کند و با آن با سایر کشورهای خاورمیانه مبادلات اقتصادی انجام دهد.

امکان ساخت ارزهای دیجیتال ملی و یا منطقه ای ایران می تواند برای رفع مشکلات تحریم خود رمز ارز ملی ایجاد کند و با آن با سایر کشورهای خاورمیانه مبادلات اقتصادی انجام دهد.

همچنین اگر سازمانی قصد مصادره و بلوکه کردن اموال شما را داشته باشد به دلیل غیر قابل کنترل بودن این ارزها نمی‌تواند خللی در دارایی های شما ایجاد کند.

افزایش تولید ناخالص ملی

با استخراج از ارز های دیجیتال و و فروش آن به کشورهای خارجی دولت می تواند درآمد قابل توجهی به دست آورد. همچنین اگر قانون شفافی برای استخراج بیت کوین وجود داشته باشد دولت میتواند از مالیات ماینر ها درآمد قابل قبولی به دست آورد.

امنیت بالا

به دلیل استفاده از مکانیزم بلاک چین امکان تقلب در تراکنش ها وجود ندارد. اگر یک گروه مخرب بخواهد با استفاده از حملات سایبری ارزهای دیجیتال را هک کند باید به حداقل ۵۱ درصد سیستم ها ماینر در بلاک چین دسترسی داشته باشد که این کار عملاً غیر ممکن است است.

قرارداد ها هوشمند می شوند

همانطور که در مقاله قرارداد هوشمند چیست خواندیم دنیا به سمت انجام معاملات قابل اعتماد بدون دخالت اشخاص ثالث میرود.

همچنین بخوانید |  قرار داد هوشمند چیست؟
تصویر فواید رمزارزها -میهن سیگنال

تصویر فواید ارزهای دیجیتال -میهن سیگنال

 

معایب ارزهای دیجیتال

ثبات قیمت

نوسانات قیمت ارز های دیجیتال بسیار بالاست و این به دلیل عدم دخالت دولت‌ها در این سیستم است. نوسانات قیمت بالا برای سرمایه گذاران بزرگ یک تهدید بزرگ به حساب می آید. این شاید برای عده ای به منظور نوسانگیری مفید باشد اما افراد قدیمی و باتجربه به دنبال ثبات و ریسک کمتر هستند که یکی از دلایل محکم مخالفتشان است.

برای بررسی این موضوع می توانید قیمت بیت کوین را در طول تاریخ بررسی کنید؛ خواهید دید که بعد از هاوینگ در حدود ۲۴۰۰% افزایش قیمت داشته است!

نبود قوانین کارا

همانطور که در مقاله آیا ماینینگ در ایران قانونی است اشاره کردیم، استفاده از ارزهای دیجیتال در ایران بلامانع می باشد. اما خرید و فروش هرگونه ارز دیجیتال در صرافی های معتبر قانونی هنوز هم چالش های خاص خود را دارد. در سایت پلیس فتا عنوان شده است که هر گونه خرید و فروش ارز های دیجیتال در صرافی های رسمی غیرقانونی است و با آن برخورد می شود. به همین دلیل بعضی از سایت‌های سودجوی ایرانی با استفاده از این خلاء قانونی اقدام به کلاهبرداری و یا مشارکت های پانزی می‌کند.

عدم کنترل

تصور کنید روزی فرا برسد که تمام مردم دنیا به جای استفاده از پول های سنتی از ارزهای دیجیتال استفاده کنند در این صورت در صورت هرگونه کلاهبرداری و تخلف امکان ردیابی و پیگیری فرد خاطی وجود نخواهد داشت. این باعث ثبات سیستم مالی کشور و بروز مشکلات امنیتی بزرگی می‌شود تا جایی که اگر فردی دارای مقدار زیادی ارز دیجیتال باشد در صورت فوت شدن موجودی حساب او قابل انتقال به وراث نیست.

 اما همین زمان در تراکنش های بین المللی یک مزیت تلقی میگردد!

اما همین زمان در تراکنش های بین المللی یک مزیت تلقی میگردد!

اشتباه ممنوع

گفتیم در ارز های دیجیتال نبود یک واحد کنترل کننده به عنوان یک مزیت بزرگ تلقی میگردد. اما اگر در تراکنش های اشتباهی صورت گیرد چگونه قابل جبران است؟

پاسخ این است که در بازار های مالی ارز دیجیتال اگر تراکنشی به صورت اشتباه انجام شود قابل جبران نیست و برگشت پذیری وجود ندارد.

 

ما در این مقاله به مزایا و معایب ارزهای دیجیتال پرداختیم. تصمیم استفاده و یا عدم استفاده از این نوع پول دیجیتال جدید به عهده شماست. امیدوارم این مقاله مفید باشه و ما را از نظراتتان باخبر کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «مزایا و معایب ارزهای دیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

منبع:گیک فور گیک
9 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • سلام
    درسته ک میگن ارزهای دیجیتال برای مبارزه با پولشویی به وجود اومدن؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *