سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری چیست و با چه اهدافی دنبال میشود؟

با سرمایه گذاری در چه جایی کمترین ریسک و بیشترین سود را ببریم؟

آیا در ایران سرمایه گذاری مفید و و کم ریسک است؟

با ما همراه باشید تا بهترین روش سرمایه گذاری را به شما معرفی نماییم.

 

سرمایه‌گذاری (Investment) چیست؟

 

به معنی اختصاص هزینه ای مشخص به کاری به همراه پذیرفتن ریسک با انتظار سود از آن است. سرمایه گذاری اقدامی در جهت کسب دارایی است که یک فرآیند زمان بر است. سرمایه گذاری هوشمندانه یعنی تصمیم گیری آگاهانه برای سرمایه گذاری میزان معینی پول در یک دوره زمانی تعیین شده به طوری که فرد سرمایه گذار شخصاً بر نحوه سرمایه گذاری خود نظارت کند تا بتوانند در یک دوره زمانی مشخص به بازده مطلوب دست یابد.

هرکسی با هر میزان سرمایه می‌تواند وارد یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاری شود و به کمک ابزارهای مختلف، سرمایه خود را مدیریت کند.

 

به طور عمده سه نوع سرمایه گذاری وجود دارد: مالکیتی، اعتباردهی و معادل نقدی.

به طور عمده سه نوع سرمایه گذاری وجود دارد: مالکیتی، اعتباردهی و معادل نقدی.

 

سرمایه‌گذاری های مالکیتی

سرمایه‌ گذاری مالکیتی پرخطرترین و پرسودترین نوع است که موارد زیر را در برمی گیرد: سهام، کسب و کار، املاک، کالاهای ارزشمند مانند طلا و جواهرات.

سرمایه‌گذاری های اعتبار‌دهی

این دسته شامل مواردی مانند حساب پس انداز، اوراق بهادار به خصوص اوراق قرضه و … می شوند. اوراق بهادار دستهی گسترده‌ای از سرمایه‌ گذاری هستند که از اوراق خزانه‌داری و وام‌های بین‌المللی تا اوراق قرضه‌ی بنگاه‌های کوچک و تبادل افول اعتبار تشکیل می شوند. خطر و بازگشت سرمایه‌ی اوراق قرضه‌ی مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد اما به‌طور کلی در مقایسه با سرمایه گذاری های مالکیتی سرمایه‌ گذاری اعتباردهی ریسک کمتری دارد و نیز سود کمتری حاصل می کند.
در این مقاله قصد داریم یکی از انواع سرمایه گذاری های مالکیتی را بیشتر بررسی کنیم.

سهام چیست؟

سرمایه هر شرکت سهامی به قسمتهای مساوی تقسیم می شود که به هر یک از این قسمت ها سهم گفته می‌شود. معمولاً قیمت اسمی سهام در ایران هزار ریال است هر فرد پس از خرید سهام مالک جزئی از دارایی شرکت می شود. سود مورد انتظار از این سهام با توجه به ارزش بازاری که دارایی شما به آن تعلق دارد، مشخص می شود. مثلا اگر شما در شرکت خودروسازی سهام‌دار هستید و این شرکت سودی به‌دست آورد، سرمایه‌گذارها نیز از سود سهمشان را از آن شرکت طلب خواهند کرد. این تقاضا باعث افزایش قیمت سهم خواهد شد و اگر تصمیم به فروش آن سهم دارید سود بیشتی نصیبتان خواهد گشت.
اگر به سرمایه گذاری در سهام شرکت ها تمایل دارید باید ابتدا با سازوکار خرید و فروش سهام در بورس آشنا شوید. خرید و فروش سهام از طریق بورس اوراق بهادار صورت می گیرد. بورس اوراق بهادار یک بازار رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکت ها و اوراق مشارکت تحت ضوابط و مقررات خاص مورد معامله قرار می گیرد. معاملات در بورس تنها از طریق شرکت های کارگزاری انجام می شود و متقاضیان می توانند با مراجعه به شرکت های کارگزاری و دریافت کد بورسی به انجام معاملات بپردازند.

معامله سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس آسان تر و ایمن تر از شرکت های غیربورسی است زیرا این شرکت ها برای پذیرش در بورس باید مقررات خاصی را رعایت کنند و شرایط خاصی داشته باشند. همچنین یافتن خریدار و فروشنده به دلیل متمرکز بودن بورس ساده تر است. به علاوه، سازمان بورس اوراق بهادار بر ارائه اطلاعات شرکت ها و ارائه صورتهای مالی آنها طی دوره های منظم نظارت نموده و دسترسی به این اطلاعات برای افراد بسیار آسان می باشد. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در شرکت های بورسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نبود حد مجاز سرمایه:

یعنی امکان شراکت با هر مقدار سرمایه برای افراد وجود دارد.

قابلیت نقدشوندگی بالا:

سهام به راحتی (طبق قوانین) قابل فروش و تبدیل به پول نقد است.

بازده بالاتر نسبت به سایر انواع سرمایه گذاری

ظرفیت های باز موجود:

گزینه های پس انداز در این حوزه نامحدود است.

پوشش در مقابل تورم:

ارزش پول شما به دلیل تورم کاهش نمی یابد بلکه متناسب با افزایش قیمت سهام افزایش می یابد.

شفافیت اطلاعات:

اطلاعات شرکت ها و معاملات سهام آنها در دسترس عموم است.
اعمال حق رای و مشارکت در اداره امور شرکت احساس مشارکت در امور تولیدی و تجاری
اگر به دلایلی مختلف از جمله نداشتن اطلاعات کافی درباره ی سهام، کمبود وقت و غیره قصد حضور در بازار بورس ندارید می توانید از خدمات صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری استفاده کنید.
از آنجا که شرکت های سرمایه گذاری (Investment Company) ، به دنبال کسب سود از نوسان قیمت سهام در بازار هستند، تنها روی سهام پذیرفته شده در بازار بورس پس انداز می کنند و مانند شرکت های هولدینگ تمایلی به حضور در اداره ی شرکت های زیر مجموعه ندارند .

شرکت هولدینگ

هلدینگ چیست؟ میهن سیگنال

هلدینگ چیست؟ میهن سیگنال

شرکت هولدینگ (Holding Company) شرکتی سهامی است که دارای شرکت های زیرمجموعه ای است که مدیریت آنها به طور مستقیم توسط شرکت اصلی انجام می شود. این شرکت ها با خرید بخش عمده ای از سهام شرکت های دیگر، در تصمیمات آنها حق رای کسب می کنند و کنترل آنها به صورت شرکت فرعی یا زیرمجموعه را به دست می گیرند. عملکرد شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شود.

نحوه ی عملکرد شرکت سرمایه گذاری

فعالیت شرکت های سرمایه گذاری خرید و فروش سهام به صورت تخصصی است. این شرکت ها با خرید و فروش مداوم سهام شرکت های زیر مجموعه خود ، برای سهامداران شرکت سود ایجاد می کند . در شرکت های سرمایه گذاری مشاوران متخصص با تجزیه و تحلیل شرایط و اطلاعات شرکت های سهامی، سهام مورد نظر را برای خرید در زمان مناسب و به اندازه لازم معرفی می کنند. آن ها در صورت تحقق سود مورد نظر خود در زمان مناسب اقدام به فروش آن سهام نموده و سهام شرکت های دیگر را خواهند خرید .خرید و فروش هر سهام در شرکت ها، از چند ساعت تا چندین ماه زمان می برد.
شرکت های سرمایه گذاری در خرید سهام نگاه بلندمدتی ندارند ، به همین دلیل اگر در چشم انداز کوتاه مدت ، ارزش سهامی کاهش یابد، به منظور جلوگیری از وارد آمدن ضرر فروش آن سهم را در دستورکارشان قرار می دهند. فعالیت شرکت های سرمایه گذاری در ایران ، شامل فعالیت های شرکت مادر ، شرکت مدیریت سرمایه گذاری و شرکت سرمایه گذاری است .

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

یکی دیگر از گزینه ها صندوق های سرمایه گذاری هستند. با استفاده از خدمات صندوق ها، افراد امکان دستیابی به بازده بالاتر نسبت به سود بانکی را به دست می آورد. یک صندوق سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که با سرمایه افراد مختلف تهیه شده است.
برای سرمایه گذاری در یک صندوق باید واحدهای سرمایه گذاری یا unit آن را خریداری نمود. در واقع کل سرمایه صندوق به واحد هایی با قیمت مشخص تقسیم می شود که هر فرد به تناسب سرمایه خود تعدادی از این واحدها خرداری می نماید. خرید و فروش واحدهای صندوق ها از طریق مراجعه به دفاتر صندوق ها (معمولا در بانک ها و کارگزاری ها) صورت می گیرد. با در دست داشتن مدارک شناسایی و مراجعه به دفاتر صندوق و سپس پرداخت مبلغ موردنیاز برای پس انداز و تکمیل فرم های مربوطه گواهی واحدهای سرمایه گذاری برای شما صادر می شود.

مزایای پس انداز در صندوق ها :

مدیریت حرفه ای دارایی ها

صندوق های سرمایه گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد است تا از مهارت و تخصص افراد حرفه ای برای سرمایه گذاری دارایی هایشان بهره ببرند.
کاهش ریسک سرمایه گذاری ها: از آنجا که صندوق های سرمایه گذاری طبق قوانین دارای سبد متنوعی از دارایی های نقدی و اوراق بهادار هستند ریسک پس انداز در آنها نسبت به معاملات مستقیم در بورس کاهش می یابد.

نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بر صندوق ها در بازه های زمانی مختلف و اطلاع رسانی شرایط آنها موجب شفافیت اطلاعاتی عملکرد این صندوق ها می شود.

نقد شوندگی بالا

واحدهای سرمایه گذاری در صندوق ها به راحتی قابل فروش و تبدیل به پول نقد است. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می شود.

صرفه جویی نسبت به مقیاس

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری از جمع آوری سرمایه های خرد تشکیل می شوند، استفاده از مزایای یک سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آنها فراهم می شود. همچنین به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق ها، هزینه های تحلیل، خرید و فروش و … در بین سرمایه گذاران سرشکن می شود که صرفه جویی زیادی به همراه خواهد داشت.
متنوع بودن صندوق ها: افراد می توانند با توجه به میزان سرمایه و قدرت ریسک پذیری خود صندوق متناسب با نیازها و اهداف خود را انتخاب کنند. مثلا فردی ریسک پذیری خیلی پایینی دارد و در مقابل فردی حاضر است برای کسب سود بیشتر،ریسک بالایی را نیز تحمل کند.هرکدام از این افراد می توانند یک صندوق سرمایه گذاری متناسب با سطح ریسک خود را انتخاب کنند.

انواع صندوق ها

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری با توجه به نوع دارایی‌های تحت مالکیت طبقه‌ بندی می‌شوند. برخی از آنان در سهام سرمایه‌ گذاری می‌کنند، از این رو صندوق سهامی نامیده می‌شوند؛ برخی دیگر اکثر وجوه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌ گذاری کرده و صندوق با درآمد ثابت نامیده می‌شوند و تعدادی نیز در سهام و اوراق با درآمد ثابت به نسبت تقریباً مساوی سرمایه‌ گذاری می‌کنند که صندوق مختلط نامیده می‌شوند.

صندوق‌ها در قالب هشت گروه اصلی دسته بندی می ‏شوند:

۱- صندوق‌ های با درآمد ثابت
۲- صندوق‌ سرمایه‌ گذاری در سهام
۳- صندوق‌ های مختلط
۴- صندوق‌ سرمایه‌ گذاری شاخصی
۵- صندوق قابل معامله‌(ETF)
۶- صندوق‌های نیکوکاری
۷- صندوق‌های تأمین مالی
۸- صندوق‌های اختصاصی بازارگردان

صندوق  با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت با حداقل ریسک ممکن بازده معقولی را نصیب سرمایه‌گذاران خود می ‏کنند. این نوع صندوقها بین ۷۰% تا ۹۵% از دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار مانند اوراق اجاره و اوراق خزانه با درآمد ثابت و ریسک کم سرمایه گذاری می نمایند و باقیمانده دارایی های صندوق (بین ۵ تا ۳۰ درصد دارایی ها) در بورس پس انداز می شود. صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت مناسب افرادی است که ریسک پذیری پایینی دارند. این صندوق ها معمولا یک حداقل سود تضمین شده دارند که عموما بالاتر از سود سپرده های بانکی است و آن را در دوره های زمانی مشخص شده (مثلا ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه گذاران خود پرداخت می نمایند.

اگر در امیدنامه صندوق، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، سودهای دریافتی به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران از رشد بالاتر ارزش دارایی‌هایشان(NAV) برخوردار می‌شوند. قابلیت نقد شوندگی این نوع پس انداز نیز به علت وجود ضامن نقد شوندگی و ضامن جبران خسارت احتمالی که معمولا یک نهاد مالی معتبر است بالا می باشد. این صندوق ها نسبت به بانک معمولا بازده بیشتری دارند و مناسب افرادی با ریسک پذیری پاین می باشند.

صندوق های سهام

این نوع از صندوق ها حداقل ۷۰% از دارایی های خود را در سهام و ۳۰% باقیمانده را در دارایی های با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت ، سپرده بانکی و یا سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. این نوع تقسیم بندی موجب بالاتر بودن ریسک این صندوق ها در مقایسه با صندوق های با درآمد ثابت می شود. این نوع از صندوق ها حداقل سود تضمین شده ندارند اما بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه گذاران می کنند پس بیشتر مناسب افرادی هستند که نگاه بلند مدت دارند و به دلایل مختلف قادر به سرمایه گذاری مستقیم در بورس نیستند. بسیاری از این صندوق های نیز ضامن نقد شوندگی دارند. با گذشت زمان و به تناسب عملکرد صندوق و میزان سودآوری آن، ارزش واحدهای آن صندوق افزایش یا حتی کاهش می یابد.

صندوق های مختلط

این نوع از صندوق ها بین %۴۰ تا ۶۰% از دارایی خود را در سهام و باقی آن را در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و سپرده های بانکی پس انداز می کنند. از نظر سطح ریسک این نوع صندوق بین ۲ نوع صندوق با درامد ثابت و صندوق سهام قرار می گیرد. بنابراین برای افرادی با ریسک پذیری متوسط مناسب است. این صندوق ها نیز حداقل سود تضمین شده ندارند اما به نسبت صندوق های بادرآمد ثابت بازدهی بالاتری دارند. بسیاری از این صندوق های نیز ضامن نقد شوندگی دارند.

صندوق های قابل معامله(ETF)

صندوق ETF یا Exchange Tradable Found یک صندوق از دارایی‌های متنوع است که مانند سهام در بورس معامله می‌شود. فعالیت اصلی این صندوق ها ،سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می شود. صندوق های قابل معامله می توانند از نوع هریک از ۳ نوع صندوق سرمایه گذاری اشاره شده در بالا باشند. ریسک متفاوتی که متوجه این نوع صندوق است تاثیر عرضه و تقاضای بازار بورس بر قیمت واحدهای آنها می باشد. در این صندوق ها رکن ضامن نقدشوندگی حذف شده‌ و رکن جدیدی به ‌عنوان بازارگردان، زمینه نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌ گذاری ETF را در بازار فراهم کرده و در صورت نبود فروشنده یا خریدار موظف به عرضه یا خرید واحدهای صندوق می باشد. البته معاملات واحدهای صندوق در بورس می تواند به نقدشوندگی بیشتر آنها کمک بکند.
صندوق‌های سرمایه‌ گذاری شاخصی
صندوق‌های سرمایه‌ گذاری شاخصی (Index fund) هدفشان پیروی از یک شاخص مبنا است یعنی منابع خود را براساس الگوی تعیین‌ شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، پس انداز می‌کند. در این صندوق‌ها تنها زمانی خرید و فروش سهام ضرورت می‌یابد به دلیل ورود سرمایه گذار جدید وجهی اضافه یا به دلیل خروج یک سرمایه‌گذار، وجهی کم شود. مزیت اصلی صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مبتنی بر شاخص، هزینه‌های نسبتاً پایین آن‌ و حذف ریسک مدیریت صندوق‌ است.

 

بهترین صندوق سرمایه گذاری چیست؟

بهترین صندوق سرمایه گذاری چیست؟

بهترین صندوق سرمایه گذاری چیست؟

برای پاسخ به این سوال که “چگونه یک صندوق را انتخاب کنم؟” می توانید به وب سایت fipiran مراجعه کرده و با در نظر گرفتن سوابق عملکرد و هدف شخصی خود صندوق مناسب خود را انتخاب نمایید. سپس با مراجعه به سایت صندوق انتخابی خود اطلاعات کافی درباره قیمت صدور هر واحد، قیمت ابطال آن، تعداد واحدهای در اختیار سرمایه گذاران، مدیران صندوق و نیز اساسنامه و امیدنامه صندوق را کسب نمایید.

میزان ریسک در سرمایه گذاری های مختلف متفاوت است به طور کلی سرمایه گذاری هایی که بازده بالقوه بیشتری دارند ریسک بالاتری هم دارند برای مثال ورود مستقیم در سهام از طریق مراجعه به کارگزاری و خرید سهام در مقایسه با  صندوق های مشترک ریسک بیشتری دارد

 

آیا شما نیز علاقه به پس انداز  دارید؟

چه راهی را کم خطر تر و پرسود تر میشناسید؟ لطفا تجربیات خود را در این زمینه بیان کنید.

 

منابع

ویکی پدیا – خانه سرمایه

اشتراک گذاری:
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هشت =